Jdi na obsah Jdi na menu
 


FBI a CIA půjdou před soud. Kvůli 11. září

8. 8. 2007


Dvojčata - 11.září 2001
Americké aerolinky se brání, že za oběti ve svých letadlech a v budovách Světového obchodního centra nemohou. Tajné služby je údajně vůbec nevarovaly, i když informace byly k dispozici.
větší obrázekAutor: Reuters

23:05 | Dnes | rak

Newk York - Ani šest let poté, co do newyorských dvojčat narazila teroristy unesená letadla, nekončí soudní pře o vinu a zodpovědnost za smrt více než tří tisíc lidí. Naopak.

Žalobami obtěžkané americké aerolinky už mají dost právních tahanic, ve kterých po nich oběti útoků požadují miliardy dolarů.

Samy proto vyrazily do boje. Chtějí dokázat, že tajné služby Spojených států o teroristickém plánu předem věděly. A mohly mu tedy zabránit.

Pokud soud jejich tvrzení potvrdí, mohly by se letecké společnosti lépe bránit příbuzným zemřelých a neplatit odškodné.

Aerolinky: Nikdo nás neupozornil

"Neschopnost federálních agentur odhalit a zastavit plán je podstatnější okolností teroristických útoků než jakékoliv nedbalé postupy leteckých společností," stojí v žalobě, která dorazila k newyorskému soudu.

Delta Airlines, American Airlines, United Airlines, US Airways Group, Continental Airlines a společnost Boeing proto od Ústřední zpravodajské služby (CIA) a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) požadují svědectví jejich zaměstnanců.

Pět zaměstnanců FBI a dvojice agentů CIA pracovala před a po 11. září 2001 právě na případu Al-Káidy a Usámy bin Ládina. Tajné služby však jejich účast u soudu kategoricky odmítly.

CIA - tajné transporty

11/9 a hlavně a následný hon na teroristy se stal pro CIA kontroverzním tématem. 

"CIA a FBI měly mnohem víc informací o teroristické hrozbě," stěžují si aerolinky.

V žalobě dodávají, že zpravodajci věděli například o přítomnosti podezřelých únosců Chalída Mihdára a Nawafa Hazmího na americké půdě. Letecké společnosti od nich přitom nedostaly upozornění, aby tyto osoby zařadily na seznam pasažéřů, kteří nesmějí na palubu.

CIA a FBI odmítly žalobu komentovat.

Šest miliard dolarů

Aerolinky podaly žalobu na tajné služby jen několik týdnů předtím, než samy zahájí boj o miliardy za odškodné.

Už v září začne šest ze zbývajících 41 soudů. Proti leteckým společnostem se v nich postaví příbuzní obětí z 11. září, kteří odmítli státní kompenzace.

Kongres už vyplatil 2 880 rodinám bezmála šest miliard dolarů.


zpět na Aktuálně.cz