Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozůstalí z 11.9. se soudí s Ládinovými o stamiliony

16. 6. 2008
New York - Pozůstalí po obětech z jedenáctého září, lidé, kteří útoky přežili, a pojišťovací společnosti se soudí s rodinou Bin Ládinových o stamiliony dolarů.

Tvrdí, že příbuzní šéfa Al-Káidy byli shovívaví k Usámovým teroristickým aktivitám i poté, co se o nich roku 1993 dozvěděli a prodali jeho podíly ve dvou svých společnostech.

Bin Ládinové jsou jedna z nejbohatších rodin v Saúdské Arábii. Podnikají zejména ve stavebnictví.

Kontakty pokračovaly

Podle agentury AP pozůstalí po obětech argumentují rozhovorem, který Bin Ládin poskytl roku 1997 z Afghánistánu a ve kterém zmiňuje devět návštěv členů své rodiny, včetně matky a několika bratrů.

Podle právníků obžaloby se z toho dá vyvozovat, že „zástupci jeho rodiny zůstali naklonění jeho situaci a misi i po roce 1993".

Žalovaná strana, která zahrnuje jednotlivce, banky, charitativní organizace a stavební holding Saudi Binladin Group, tvrdí, že takovéto úvahy lze považovat za "divoké spekulace" a "přání, které je otcem myšlenky".

Soud dal zapravdu Bin Ládinům

Podle nich byly Usámovy malé podíly ve společnostech Saudi Binladin Group a Mohammad Binladin Co. prodány roku 1993, peníze vloženy do trustu a terorista s nimi nemohl nijak manipulovat.

Příbuzní obětí jedenáctého září ve čtvrtek požádali soud, aby jim dal více času a umožnil jim přístup k dokumentům, které by mohly odhalit další detaily pohybu financí v rodině Bin Ládinových.

Soudce Frank Maas ale dal před měsícem zapravdu příbuzným Usámy.

Podle něj bude žádostem žalující strany vyhověno pouze ve "velmi výjimečných případech".

16.6.2008
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/blizky-vychod/clanek.phtml?id=600223
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář