Jdi na obsah Jdi na menu
 


Má americká protiraketová obrana zlikvidovat po preventivním jaderném útoku USA poslední ruské a čínské střely?

1. 8. 2007

Není pravda, že je to obranný systém. Rusko má asi 5700 aktivních jaderných hlavic. Sila v Polsku budou obsahovat jen 10 antiraketových hlavic. Nejpravděpodobnějším strategickým účelem systému protiraketové obrany je zlikvidovat zbývající ruské či čínské rakety, které se nepodařilo zničit americkým preventivním úderem.

Brown si musí být vědom, že toto je americký program protiraketové obrany. Jeho součástí nejsou žádné plány na obranu jiných zemí. Součástí nejsou žádné plány na obranu jiných států.

Protože to dosud nefunguje, protiraketová obrana je dosud největším globálním korytem. Potenciál pro výdaje je neomezený. Pro americký zbrojařský průmysl selhání znamená trvalý komerční úspěch.

Britská vláda předala své zařízení, omezila parlamentní demokracii a ohrozila svůj národ čistě ve prospěch cizí mocnosti. Diplomatická cena tohoto idiotství je nevyčíslitelná.

Tak jako válka v Iráku, americký program protiraketové obrany zhoršuje problémy, o nichž tvrdí, že je řeší.

Britský premiér porušil slovo a všechny nás ohrozil tím, že dovolil, aby si Američané postavili na severoyorských vřesovištích protiraketovou základnu.

Jediným krátkým prohlášením v parlamentu porušil ministr obrany Des Brown minulý týden sliby dvou premiérů, potenciálně uvedl parlament v omyl, pomohl pohřbít mezinárodní dohodu a zatáhl Británii do nové studené války. To je docela hodně, vzhledem k tomu, že jde jen o tři nepříliš srozumitelně napsané odstavce, píše v úterním Guardianu George Monbiot a přináší několik nových argumentů do diskuse o raketové obraně, o nichž se v ČR dosud nemluvilo (na článek nás upozornil Ivan Kytka):


Možná vám to úplně uniklo, ale není to vaše chyba. Během 48 hodin, než se britský parlament rozešel na letní prázdniny, vydal 46 politických prohlášení. Je to už dlouhá britská tradice: jak se poslanci a novináři rozjíždějí na dlouhé letní prázdniny (parlament se znovu sejde až v říjnu), vláda zveřejní obrovskou řadu důležitých rozhodnutí, o nichž se nedá debatovat. Příslib Gordona Browna, že bude respektovat parlamentní demokracii, netrval příliš dlouho.

A tak, bez konzultací a bez diskuse oznámil britský ministr obrany, že základnu Menwith Hill, odposlouchávací stanici na severoyorských vřesovištích, budou používat Spojené státy pro svůj systém raketové obrany. Poté, co byla britská vláda zatažena Bushovou vládou do počátku dvou vojenských porážek, přijala nyní další globální chiméru Bushovy vlády.

Oficiální prohlášení Dese Browna tvrdí, že účelem systému protiraketové obrany je "odstranit vznikající hrozbu od teroristických států". To je tvrzení, kterému dokáže věřit jen idiot, anebo britská vláda. Pokud, jak tvrdí Bush a Brown, má systém sestřelovat mezikontinentální střely, které vypálí Írán a Severní Korea (střely, mimochodem, které tyto země nemají a možná je nikdy mít nebudou) proč se stavějí podstatné součásti tohoto systému v Polsku a v České republice? Aby se provokoval ruský medvěd pro legraci? Vladimír Putin reagoval na Bushovo bluffování v červnu tím, že nabídl umístění základen protiraketové obrany v Ázerbajdžánu a v jižním Rusku, které jsou Íránu daleko blíže. Bush ho odmítl a potvrdil své rozhodnutí postavit základny ve východní Evropě, čímž jasně dal najevo, že jejich skutečným účelem je sestřelovat ruské střely.

Ani není přísně řečeno pravda, že je to obranný systém. Rusko má asi 5700 aktivních jaderných hlavic. Sila v Polsku budou obsahovat jen 10 antiraketových hlavic. Nejpravděpodobnějším strategickým účelem systému protiraketové obrany je zlikvidovat zbývající ruské či čínské rakety, které se nepodařilo zničit americkému preventivnímu úderu.

Tento strategický účel je ale až na druhém místě po bezprostřednějším zájmu. Protože to zatím nefunguje, protiraketová obrana je dosud největším globálním korytem. Potenciál pro výdaje je neomezený. Nejprve bude nutno překonat celou řadu obrovských - a možná nepřekonatelných - technických problémů. Pak se systém bude muset neustále rozvíjet, aby byl schopen reagovat na protiopatření, která vypracují Rusko a Čína - mnohonásobné hlavice, falešné střely, radarové štíty, balóny, kamufláž a kdoví co ještě všechno. Pro americký zbrojařský průmysl selhání znamená trvalý komerční úspěch.

Ale to není jediný způsob, jímž Browne, jak se zdá, uvedl parlament v omyl. Tvrdil, že má ujištění z USA, že "Velká Británie a ostatní evropští spojenci budou chráněni prvky tohoto systému, který [Američané] navrhují rozmístit v Polsku a v České republice".

Brown si musí být vědom, že toto je americký program protiraketové obrany. Jeho součástí nejsou žádné plány na obranu jiných zemí. Součástí nejsou žádné plány na obranu jiných států. Britská vláda předala své zařízení, omezila parlamentní demokracii a ohrozila svůj národ čistě ve prospěch cizí mocnosti.

Diplomatická cena tohoto idiotství je nevyčíslitelná. Už to vyžadovalo, aby Spojené státy odstoupily od smlouvy zakazující balistické střely, bilaterální dohody uzavřené mezi Spojenými státy a Sovětským svazem v roce 1972. Tato smlouva přežila konflikty studené války i rozpad Sovětského svazu, avšak nikoliv George Bushe. Naděje, že by tato smlouva mohla být obnovena, je nyní pohřbena fakty na území Polska, České republiky a Británie.

Před čtrnácti dny Vladimír Putin suspendoval další dlouhodobou smlouvu: smlouvu o konvenčních vojenských jednotkách v Evropě, která omezovala vojsko a vojenské zařízení, které Rusko smělo hromadit na svých hranicích. V reakci na americký protiraketový program testuje Rusko novou verzi své jaderné střely krátkého doletu Iskander a vyvíjí novou mezikontinentální střelu s několika hlavicemi, RS-24. Jejich účelem, podle ruského náměstka premiéra Sergeje Ivanova, je "překonal všechny existující i budoucí systémy protiraketové obrany". Rakety Iskander budou rozmístěny na evropských hranicích a zaměřeny na Polsko a Českou republiku. Rakety středního doletu budou zaměřeny na Menwith Hill.

Bushův program protiraketové obrany téměř určitě znamené likvidaci i dohody o zákazu jaderných střel středního doletu, a zrušení každé následné dohody o omezení strategické ofenzívy (která vyprší r. 2012).

Na otázku, zda je to začátek nové studené války, odpověděl Putin: "Samozřejmě, že se vracíme do té doby. Je jasné, že jestliže se část americké jaderné výzbroje objeví v Evropě a podle názoru našich vojenských odborníků nás ohrožuje, pak jsme nuceni podniknout odpovídající kroky v reakci na to. My nejsme ti, kdo zahajují nové závody ve zbrojení v Evropě."

Tak jako válka v Iráku, americký program protiraketové obrany zhoršuje problémy, o nichž tvrdí, že je řeší.

Toto všechno, jak jistě doufáte, značně zajímá naše poslance, kteří o tom už dlouho požadují debatu. V únoru souhlasil Tony Blair, že se tato debata bude konat. "Jsem si jist, že tuto debatu budeme mít v parlamentě i mimo parlament. Až dostaneme nějaký návrh, vrátíme se k tomu a předložíme ho."

V dubnu řekl Des Browne poslancům, že "Británie neobdržela žádnou žádost od Spojených států, abych směly používat britskou leteckou základnu Menwith Hill pro činnosti spojené s raketovou obranou." Až do minulého týdne bylo toto všechno, co parlament věděl. Teď se dovídáme, že Amerika tuto žádost předložila a britská vláda ji přijala, aniž měli poslanci možnost ji prodebatovat. Browne byl v parlamentě ve středu, kdy pronesl určitá oznámení o letadlových lodích a vojenském rozpočtu. Protože je přednesl osobně, mohlo se o nich debatovat, i když - což je ostudné - žádnou opozici nevyvolaly. Ale prože Des Browne věděl, že proti rozhodnutí o Menwith Hillu se poslanci zuřivě postaví, vydal ho formou písemného prohlášení, o němž není možno diskutovat.

Jako všichni na levici v Británii jsem chtěl věřit, že politika Gordona Browna bude pokrokovější než politika Tonyho Blaira. Ale jak se Brown ponižuje před vládnoucím křeslem impéria, uvědomuji si, že ti z nás, kteří požadují aspoň mírně nešílenou zahraniční politiku, budou od nynějška v permanentní opozici. Brown dokázal, že je jeho vláda stále ještě mesmerizována big byznysem. Svým návrhem, aby byly podezřelé osoby drženy ve vazbě po dobu 56 dnů bez obvinění Brown zdá se sdílí Blairovu nedůvěru ke svobodě. Teď, jediným kradmým rozhodnutím, prokázal své pohrdání vůči parlamentu i své nadšení pro projekt neokonzervativců. Jaká naděje nám zbývá?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář