Jdi na obsah Jdi na menu
 


Guardian-George Monbiot - KRITIKA LOOSE CHANGE

2. 8. 2007

zdroj: www.blisty.cz

Film Loose Change má tempo, má profesionální švih a autoritativně znějící komentář, celá jeho argumentace je však nesmyslná, varuje George Monbiot v deníku Guardian.

Po světě se šíří virus. Napadá odpůrce Bushovy vlády, prostřednictvím očí jim vycůcne mozek a proměňuje je v blekotající idioty. Vznikl v jedné americké laboratoři, nyní dospěl i do Evropy a stal se skutečnou epidemií.

Choroba se jmenuje Loose Change a je to film, který vyrobili tři mladíci. Obsahuje většinu konspiračních teorií ohledně útoků z 11. září 2001. Tvůrci filmu tvrdí, že už ho zhlédlo 100 milionů lidí.

Do Pentagonu, argumentuje film, nenarazilo komerční letadlo. Ve troskách nebyla prý stopa po letadle a vstupní a výstupní otvory v budově byly příliš malé. Na Pentagon zaútočila řízená střela. Newyorská dvojčata byla zničena "pečlivě řízenou demolicí". Než se budova začala rozkládat, na záběrech je vidět obláčky z explozí. Požár nedosahoval takové teploty, aby dostatečně rychle roztavil ocelovou konstrukci věžáků. Budova 7 byla zničena stejnou metodou o několik hodin později.

Let číslo 93 nehavaroval, ale byl nasměrován na letiště do Clevelandu, kde byli cestující odvedeni do budovy NASA a už je nikdo nikdy neviděl. Jejich hlasy naklonovaly laboratoře v Los Alamos a to bylo použito k falešným telefonátům jejich příbuzným. Záběry Usámy bin Ladina, který se přiznal k odpovědnosti za útoky, byly zfalšované. Americká vláda spáchala tento velký zločin ze čtyř důvodů: aby umožnila Larrymu Silversteinovi, který pronajímal budovy WTC, vybrat si peníze za pojištění, aby umožnila makléřům vydělat z klesajících akcií leteckých společností, aby ukradla zlato, uložené v suterénu a aby poskytla Georgi Bushovi nové pravomoci a umožnila mu realizovat své plány na světovou nadvládu.

Ve filmu však chybí vyjádření vědců. Rozhovory mnoha lidí jsou sestříhány tak, aby vznikal dojem, že interviewovaní říkají, co chtějí tvůrci filmu slyšet.

Hlavním problémem je to, že na takto obrovském spiknutí by se musely bývaly podílet desetitisíce lidí. Nedalo by se provést bez spolupráce odborníků na demolice, bezpečnostních firem, hlídajících Světové obchodní centrum, primátora Giulianiho, většiny amerického letectva, Federální správy letectví, Velitelství severoamerického vzdušného prostoru, příbuzných osob, "usmrcených" v letadlech, zaměstnanců Pentagonu, laboratoří v Los Alamos, FBI, CIA a vyšetřovatelů trosek.

Existuje jedna všeobecná americká charakteristická vlastnost. Amerika je konfesijní kultura – všichni se ke všemu pořád veřejně přiznávají. Nikdo, kdo má zajímavý příběh, nikdy nedokáže v Americe mlčet. Avšak žádný z desetitisíců účastníků tohoto strašlivého zločinu se nikdy nerozhodl celé spiknutí prozradit.

Stovky lidí viděly, jak do Pentagonu narazilo letadlo. Protože narazilo do snad nejopancéřovanější budovy na světě, letadlo bylo proměněno v prach – i tak se našly části těl i samotného letadla. Křídla a ocas se při nárazu do budovy rozpadly na kusy, proto nebyly díry větší.

Rozklad věžáků WTC podrobně zdokumentoval National Institute of Standards and Technology. Rozpad budov byl nevyhnutelný. Letadla přerazila některé podpůrné sloupy a vyvolala požáry, které oslabily (i když neroztavily) zbývající ocelovou strukturu. Nejprve se rozložily obvodové sloupy, a váha padajících horních pater vytvořila takovou hybnost, kterou zbytek budovy nevydržel. Obláčky kouře byly důsledkem komprese budovy, jak padala.

Counterpunch radikální levicový časopis si najal vlastního experta, leteckého a strojního inženýra, aby prozkoumal oficiální zjištění. Dokázal, že institut měl pravdu. Dokázal také, jak spadla budova č. 7. Hořící trosky padající z dvojčat rozbily potrubí s naftou, přiváděnou do nouzových generátorů. Pokles tlaku v potrubí uvedl v činnost automatický čerpací systém, který na oheň přičerpal desetitisíce litrů nafty. Oheň oslabil podpůrné sloupy a budova spadla. Časopis Popular Mechanics se dotazoval 300 odborníků a dospěl k témuž závěru.

A tak kritikové těchto konspiračních teorií jsou označeni za součást spiknutí. Lidé filmu Loose Change věří, protože film předkládá uzavřený svět: srozumitelný, kontrolovatelný, malý. Navzdory tomu, že ho řídí zlá moc, je přijatelnější než chaos, který ve skutečnosti je pánem našich životů – svět bez účelu a cíle. Tato konspirační teorie odvádí lidi od skutečných témat dneška – globální oteplování, irácké války, jaderných zbraní, privatizace, nerovnosti – a zároveň je připravuje o veškerou důvěryhodnost. Bush samozřejmě využil ve svůj prospěch útoků z 11. září a učinil to podle už předem existující agendy, jak ji zformuloval Projekt pro nové americké století. Ale utopit tuto pravdu v oceánu nesmyslů, to jen zajišťuje, že tuto pravdu lidé nebudou brát vážně.

Největší chybou filmu Loose Change je toto: Jak je možné, že všichni tři muži, kteří ho natočili, jsou stále ještě naživu? Jestliže americká vláda totiž organizuje všeobsáhlé spiknutí, o němž všichni vědí a všichni na něm spolupracují, proč už je dávno nenechala zabít? Existuje jen jediné možné vysvětlení: Jsou to ve skutečnosti agenti Bushova režimu, jejichž úkolem je odvést pozornost od toho, jak Bush ve skutečnosti zneužívá své moci. Tohle, jestli máte rádi konspirační teorie, je přece určitě přesvědčivější vysvětlení než to, které předkládá film Loose Change.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Z vola len volovina

(jaro, 26. 5. 2010 9:13)

Uz som nieco take dlho necital. Vlastne s jedinym argumentom, ze do toho muselo byt zapojenych desiatky tisic ludi a kazdy mlci... No to je pekne, zopar teroristov uz mame (tych , ktori riadili inkriminovane lietadla a prezili narazy - su stale nazive, aj ked lietadla sa vyparili), este najst ten zbytok. Uz ich zostava len par desiatok tisic. V Iraku neboli, treba zdemolovat Afganistan a ked nebudu ani tam? Pridu ich hladat aj ku mne?
Nedokazem pochopit tych ludi, co taketo komentare pisu. Bud su to totalny hlupaci, alebo riadne ludske svine. Taky Hitler postavil vojsko a vyrazil ovladnut svet. A tieto filcky sa len skryvaju a manipuluju, cim sa da.

To sou kecy!

(MEZEX, 16. 3. 2009 15:09)

Guardian-George Monbiot je pěknej I...T...

Sám nic nevysvětlil jen mektá a říká všem lidem kteří se zajímají o 11.září ať se zajímají třeba o Irák nebo finanční krizi jelikož 11 září je přece starý...

Je to vůl - říká že to není pravda a sám si přeci nemůže být jist...

konspiracni oficialni verze

(paja, 9. 1. 2009 9:36)

trochu bych to otocil. tomu co predlozila Vlada US skrze ji podrizene organy jako teorii padu budov wtc rikam konspiracni teorie. Tomu co se objevuje v nekterych dokumentech a clancich rikam racionalni zamysleni nad danym tematem. Rad bych se opravdu dovedel pravdu. Jak byla demolice provedena?
Verim ve velice zajimavou zapletku. ani si nemyslim ze ve spiknuti muselo byt zapojeno tolik lidi. Vetsina uredniku musela byt presvedcena o tom ze letadla opravdu zpusobila pad. Nakonec bych rekl ze to nemuselo byt ani moc drahe. Opravdu bych se rad dovedel pravdu----

konspiracni (pravdiva) teorie

(Petr, 26. 11. 2008 17:01)

zhlednete dokument ZEITGEIST to je ted neco.
a ktomuto clanku jen ...HAHA...

Vtipný článek...

(Arnošt75, 28. 3. 2008 14:56)

Docela mě pobavil :-) odstavec v němž autor vysvětuje obláčky kouře vlivem komprese a hlavně ten, kde popisuje jak létající trosky zapálily budovu 7, která pak vlivem "MEGASILNÉHO" požáru spadla. Hned jak jsem na videu viděl tu krásně naleštěnou, nepoškozenou a hrdou budovu s pár opálenými okny tak mi bylo hned jasné, že to musí opět spadnout volným pádem :-). Pokud je oficielní zpráva pravdivá tak jakožto strojní inženýr tvrdím, že američtí architekti stojí za veliké prd, když stačí malý požárek a celý barák se jim rozsype na prach. A konstruktéra, jež navrhuje dopravní systém nafty tak, že při náhlém a prudkém poklesu tlaku čerpadlo ještě zvýší výkon, aby do místa prasknutí nahnal ještě více paliva bych chtěl taky poznat. To musí být panečku kapacita :-).

Smesne

(dave, 4. 3. 2008 10:11)

To jsem rad ze mi pan George Monbiot rekne co je spravne a co je spatne, bez nej bych byl opravdu ztraceny. Kdyz nekdo vypusti z huby takovouhle vetu, tak me akorat utvrdi v moji verzi.

až přijdou s vysvětlením...

(keit, 12. 2. 2008 21:49)

Tomuto se, myslim, rika medialni manipulace:-)Nemam duvod neverit filmu Loose Change, protoze jsem se zatim nedockala podobneho pocinu od americke vlady na obhajobu toho, co se delo a deje v souvislosti s timto tragickym dnem! Argumentovat tim, ze tvurci stale ziji ale asi muze jen clovek, kteremu by nebylo ani trochu divne, kdyby se stal opak...ale kazdy necht si udela na vec vlastni nazor.

To snad Ne

(Pizduch, 9. 1. 2008 15:00)

Bush je prodlouzena ruka Iluminatu...

konspirační teorie

(vašek, 2. 11. 2007 12:07)

Zásadní problém je v tom, co dosud nikdo nespojil. A to je podvod s přistáním američanů na Měsíci a 11, září. Za oběma podvody je Rumsfed.

komunistická zkušenost

(mik, 11. 9. 2007 11:19)

V letech 85-89 to u nás bylo svým způsobem podobné: oficiální místa otevírala náruč k diskusím, ale vocamcad pocamcad. Dnes v US nevím o oficiálním protějšku k diskuzi o námitkách proti oficiálním teoriím. Bush to řekl jasně: nebude to tolerováno. Fakta neexistují, pokud o nich nechtějí diskutovat.
11.září 2001 je viditelnou chybou Matrixu dnešního světa, můžete se zkusit probudit, nebo jít zpět k "tématům dneška" jak navrhuje autor této kritiky.