Jdi na obsah Jdi na menu
 


Freedom Tower bude místem vzpomínek a symboliky

31. 7. 2007

Na místě tragédie z 11. září 2001 vyrůstá dnes v New Yorku zajímavý komplex, jenž by se po dostavbě měl honosit titulem nejvyšší budova na světě. Stavební práce byly zahájeny na podzim a budova by měla být plně zprovozněna 11. září 2008, tedy 7 let po tragické události. Věž svobody (Freedom Tower) bude měřit 541 metr a překoná tak dosavadní rekord nejvyšších budov na světě, dvojice 452 metrů vysokých věží Petronas v hlavním městě Malajsie Kuala Lumpuru.


Freedom Tower je přitom součástí rozsáhlého projektu architekta Daniela Libeskinda (mezi jeho další projekty patří například Židovské muzeum Mitzvah v Kodani nebo Královské válečné muzeum v Manchesteru), nazvaného Memory Foundations (Základy vzpomínek). Na pozemku o šesti a půl hektarech vyroste kromě okolních budov také několik památníků obětem katastrofy. Zásadní z nich bude tvořit součást původních základů World Trade Center, přezdívaná vana, která sloužila jako ochranná bariéra před zatopením. Návštěvníci budou moci sestoupit podél zdi, která ničivý útok přestála, až k místům, kde bylo objeveno nejvíce obětí katastrofy.

Vrcholem projektu jsou svébytně řešené Zahrady světa (Gardens of the World), které budou založeny v nejvyšších patrech budovy - půl kilometru nad místem nazvaným Klín světla (Wedge of Light), kam v určitý okamžik vždy jednou za rok nebudou dopadat žádné stíny. Tím okamžikem je pochopitelně čas mezi 8:46 a 10:28 dne 11. září, což je doba, která uplynula mezi nárazem letadla do první věže a zřícením druhé věže Světového obchodního centra (WTC).

Stavba bude mít symbolickou výšku 1776 stop, což je rok vyhlášení nezávislosti USA. Na vrcholu bude umístěna velká asymetrická a průhledná špice, která bude mírně skloněna k západu jako moderní symbolická připomínka pochodně sochy Svobody před newyorským přístavem. S touto spirálovitou konstrukcí bude mít mrakodrap 610 metrů. Ve vlastní stavbě bude ale pouze 70 pater kanceláří, ostatní prostor bude volný nebo využíván k jiným účelům. Například zde budou větrné turbíny, které mají mrakodrapu vyrábět vlastní energii. Na vrcholu bude opět vyhlídková terasa, jaká byla i na dvojčatech WTC, a slavná restaurace Okna do světa, umístěná dříve v severní věži dvojčat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Amíci

(vasik, 29. 10. 2010 17:12)

To je neuvěřitelné. Budova vyšší než půl km. To může být nápad jen "amíka..,,

proč

(kamila, 19. 9. 2009 12:57)

Proč je věž Freedom Tawer vysoká 1776 stop?