Jdi na obsah Jdi na menu
 


Francouzské radary objevily na oběžné dráze tajné americké satelity.

14. 9. 2007
 zdroj: http://www.blisty.cz/2007/9/10/art36186.html   8.9.2007

Francouzské radary vesmírného průzkumu objevily 20-30 tajných amerických vojenských satelitů na nízké oběžné dráze, doposud neregistrovaných v mezinárodní databázi U.S. Defense Department's Space Surveillance Network.

Po 16 měsících operací radarového systému Graves, předaného firmou Aerospace Research establishment (ONERA) do plného operačního nasazení 22. 12. 2005 francouzskému ministerstvu obrany a francouzskému vojenskému letectvu , který může lokalizovat satelity do výšky 1,000 kilometrů a za určitých podmínek i výše, shromáždilo francouzské ministerstvo obrany dostatek informací pro své tvrzení. Graves by mohl být páteří celoevropského vesmírného průzkumu European Space Agency, jehož vybudování má být schváleno v roce 2008 . Američané ale doposud tvrdili, že 'jestliže není družice v americkém katalogu, pak neexistuje.' "Hádám, že jsme sledovali objekty, které neexistují. Mohu říci jen to, že tyto neexistující objekty mají sluneční odraz", komentoval to francouzský důstojník ministerstva obrany, zúčastněný na operaci Graves.

Francouzská vláda chce na základě těchto informací donutit Spojené státy k dohodě o nevydávání úplných informací o francouzských vojenských satelitech, prozradil Yves Blin, vedoucí oddělení vesmírného průzkumu francouzského ministerstva obrany. Doteď měly jediná aktuální operační data vesmírného dozoru a permanentně aktualizovaný katalog vesmírných objektů pouze USA a Rusko. Americká síť USSPACECOM používá 31 senzorů po celém světě k monitorování přes 9 000 vesmírných objektů ve všech orbitálních hladinách (LEO, MEO, GEO). Odhaduje se, že na oběžné dráze je 620 družic v operačním stavu, veškerých objektů včetně pozůstatků je na orbitě ale více než 35 miliónů kusů . ESA a národní organizace pro kosmonautiku v Evropě doposud závisely na datech USSPACECOM . Pouze německý radar FGAN/TIRA (Wachtberg) a francouzský radar Armor (lodě Monge, C-band, 1MW pulse) byly schopny poskytovat další, účelově zaměřené orbitální informace pro nekooperativní (většinou špionážní) cíle. Armor používá Francie pro vlastní testy jaderného arzenálu.Graves spadá dnes pod sekci M centrály DGSE.

Americký utajený špionážní satelitní program otevřeně kritizovali už v roce 2004 demokratičtí senátoři Jay D. Rockefeller (D-WV), místopředseda zpravodajského výboru amerického Senátu, Carl M. Levin (Michigan); Richard J. Durbin (Illinois); a Ron Wyden (Oregon) . Konstatovali, že program "je naprosto neoprávněný a velmi marnotratný a nebezpečný vůči bezpečnosti státu". Tajný program amerických vojenských satelitů MISTY byl poprvé veřejně zmíněn Jeffrey T. Richelsonem z National Security Archive ve Washingtonu, který hromadí odtajněné americké dokumenty získané prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím. Richelson publikoval v roce 2002 ve Westview Press v Coloradu knihu The Wizards of Langley: Inside the CIA's Directorate of Science and Technology (ISBN 0813366992). Richelson popisoval spuštění tajného zobrazovacího satelitu (IMINT - imaginery intelligence) raketoplánem Atlantis v roce 1990 v rámci mise STS-36. Richelson umístil na internetu vyřazené dokumenty, jako například americký patent 5,345,238 Teledyne Industries z roku 1994, který zajišťoval technologické maskování satelitů v radarovém, viditelném i infračerveném spektru. Stejného cíle se snažil dosáhnout už "stealth" patent 3,233,238 z roku 1966. Reaganova administrativa zintenzivnila tajné satelitní progamy a koordinovala je prostřednictvím extrémně tajného projektu "Zirconic". Specifická technologie dostala krycí jméno 'Nebula'.


Další expanzi tajných satelitů zajišťoval během osmdesátých let National Reconnaissance Office (NRO). Jeho fotoprůzkumné satelity byly neviditelné pro radary a optické stopování ze Země. Další tajný satelit byl vypuštěn v 1999 raketou Titan 4 , vypuštěné z Kalifornie.

Mezi poslední tajné projekty patří statelity "včasného varování" Space Based Infrared Satellite Systems (SBIRS), vyhledávací a komunikační satelity na velmi vysokých frekvencích (EHF), součást projektu NMD. O kvalitě informací těchto satelitů a účelnosti vynaložených prostředků pochybuje i Steven Aftergood, vedoucí analytik výzkumu Federace amerických vědců (FAS) ve Washingtonu, který se domnívá, že za extenzivním rozvojem tajných satelitních projektů nestojí zpravodajská potřebnost, ale průmyslový lobbing.