Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pět podezřelých z naplánování 11. září stane před soudem

25. 4. 2009
Pětice mužů podezřelých z naplánování teroristických útoků z 11. září stane zítra před soudem na americké základně na Guantánamu. Bude mezi nimi i údajný mozek celé operace Chálid Šajch Muhammad, bývalá trojka al-Kajdy. Všem obviněným hrozí trest smrti.

Zvláštní vojenský tribunál se bude zabývat obviněním z celkem 169 akcí proti Spojeným státům včetně spiknutí, vraždy, terorismu nebo útoku na civilisty. Během útoků 11. září 2001 zahynulo 2 973 lidí, z toho většina ve zřícených věžích Světového obchodního centra. Do nich narazila dvě unesená letadla.

Další stroj tehdy narazil do budovy Pentagonu, čtvrté letadlo se zřejmě po zápasu teroristů s unesenými pasažéry zřítilo v Pensylvánii.

Proces začne četbou obžaloby, samotné projednávání se očekává až v září. Na trestu pro podezřelé se bude muset jednomyslně shodnout dvanáctičlenná porota, proti verdiktu se půjde odvolat až k americkému Nejvyššímu soudu.


Bývalá trojka al-Kajdy se prý už přiznala...
Čtyřiačtyřicetiletý Pákistánec Chálid Šajch Muhammad se vyšetřovatelům údajně už přiznal dříve. "Byl jsem to já, kdo byl od A do Z odpovědný za plánování operace," řekl jim prý. - více o Muhammadově přiznání čtěte zde

Spolu s Muhammadem byli v únoru obžalováni další čtyři lidé včetně Muhammadova synovce, jednoho Jemence a muže, který údajně některé z únosců vycvičil (čtěte Američané obvinili plánovače 11. září). Před soudem ale nestane Saúd Muhammad Kahtání, takzvaný "dvacátý únosce". Pentagon obvinění proti němu bez bližšího zdůvodnění v květnu stáhl.

... přiznání jste vynutili mučením, vyčítají ale kritici
Proces však vzbuzuje i pochybnosti a kritiku. Jeho odpůrci některé metody výslechu zadržených považují za mučení. Terčem kritiky je zejména takzvaný waterboarding, při němž je vyslýchanému navozen dojem, že se topí.

Šéf CIA letos přiznal, že jeho lidé waterboarding nasadili na tři podezřelé včetně Chálida Šajcha Muhammada (čtěte CIA prý použila krutou techniku mučení jen ve třech případech). Pentagon ovšem zdůrazňuje, že žádné důkazy získané tímto postupem nebudou u soudu přípustné.

V USA byl za útoky z 11. září dosud odsouzen jediný člověk, francouzský občan marockého původu Zacarias Moussaoui. Před dvěma roky jej soud poslal do vězení na doživotí bez možnosti propuštění.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

http://www.zentaimall.com

(christian-louboutin, 23. 3. 2011 10:10)

Thanks for <a href="http://www.zentai-suitsshops.com/">zentai suits</a> taking this <a href="http://www.zentaimall.com/">spiderman costumes</a> opportunity <a href="http://www.yeast-infectiontreatment.info/">Yeast Infection Treatment</a> to discuss this, <a href="http://www.christianshoessales.com/">Christian Louboutin</a> I feel fervently <a href="http://www.louboutin-shoes-saleuk.com/">Christian Louboutin</a> about this and <a href="http://www.christian-louboutin-shoessales.com/">Christian Louboutin</a> I like learning about <a href="http://www.christian-louboutin-shoessales.com/">Christian Louboutin Shoes</a> this subject.