Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plánují USA do budoucna invazi na Sibiř?

27. 7. 2007

Ruští experti se obávají, že se do budoucna musí počítat s vypuknutím globálního konfliktu o oblasti bohaté na ropu. Vyplývá to z článku „USA plánuji útok na Sibiř“, který vyšel v polském Deníku.

Autorka článku Magdalena Miroszewska v něm píše, že USA se podle ruských expertů dlouhodobě připravují k útoku na Ruskou federaci a plánuji se pokusit obsadit ruské oblasti bohaté na nerostné suroviny, a to hlavně na ropu.

Podle ruských expertů může dojit k americkému útoku na Ruskou federaci již za deset let. Hlavním mluvčím znepokojených ruských expertů je generálmajor Alexandr Vladimirov. Ruští odbornici se sešli na diskuzi v redakci Komsomolské pravdy a o jejich setkáni také informoval německý Die Welt.

Podle ruských expertů stoji Rusko v cestě americké snaze dominovat bezkonkurenčně ve světě a hlavně v Eurasii. Podle Rusů USA také touží po obrovských nerostných zásobách nacházejících se na území Ruské federace a tolik potřebných pro americkou ekonomiku a její další fungování.

Experti varují, že dlouhodobým cílem USA je dostat armády NATO na teritorium Ruska a vyvolat odtržení kavkazských, kaspických a dalších ruských oblastí od Ruské federace. Rusové se obávají, že cílem USA je dosáhnout svých cílů s „mezinárodním“ posvěcením a ruští experti vidi jediné východisko v úniku před útokem USA v masivním zbrojení.

Ruští představitele se obávají, že pokud nebude Rusko mít dostatečný odstrašující potencionál v konvečních i nekonvenčních zbraních, může to povzbudit USA k útoku na Ruskou federaci pod záštitou mezinárodního souhlasu s ovládnutím ruských nerostných zdrojů americkými firmami a vládou USA.

Otázkou je jakou roli podle Rusů v amerických plánech tedy doopravdy bude hrát radarová základna umístěná v ČR.

Článek „USA plánuji útok na Sibiř“ naleznete ZDE

K tomu dodává Jakub Rolčík: Obsáhlá diskuse čtyř ruských expertů s názvem „Bude Amerika bojovat s Ruskem?“ je na webové stránce listu Komsomolskaja Pravda uvedena konstatováním, že i když prezidenti Ruska a USA společně pojídají humry zapíjené pivem a nazývají se přáteli, vztahy mezi oběma zeměmi už tak přátelské nejsou. Rusku se nelíbí, že se NATO stále více přibližuje k jeho hranicím, že Spojené státy budují vojenské základny stále blíže ruskému teritoriu a že se nehodlají zříci svého úmyslu umístit prvky protiraketové obrany v Polsku a v České republice. Ruští a američtí generálové údajně rozpracovávají nové vojenské doktríny, které nevylučují útok jadernými zbraněmi.

Diskuse zveřejněná listem Komsomolskaja Pravda je dalším z celé řady dokumentů zpochybňujících závažným způsobem tvrzení českých vládních činitelů, že umístění prvku americké protiraketové obrany na území ČR je výlučně záležitostí dvoustranného jednání Spojených států a České republiky.

Lukáš Lhoťan

20.7. 2007 www.blisty.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář