Jdi na obsah Jdi na menu
 


USA se za desítky let stanou menšinou

10. 8. 2007

Předpokládaná populace v USA v roce 2050

USA vlajka
Počet obyvatel:
  • 420 miliónů
Z toho:
  • běloši 50,1 procent
  • Hispánci 24,4 procent
  • černoši 14,6 procent
  • Asiaté 8 procent

Zdroj: U.S. Census Bureau Guidance


Dnes představují bílí Američané zhruba dvě třetiny ze 300 miliónů obyvatel země. Podle nové studie, kterou vypracoval washingtonský Population Reference Bureau (PRB), ale jejich podíl v polovině století poklesne na polovinu a bude se dále snižovat.


Přistěhovalci z Latinské Ameriky se už dávno neusazují jen v místech, jako je Kalifornie nebo Florida. Naopak - osidlují i oblasti, kde se ještě před nedávnem téměř nikdy neobjevovali.

Podle PRB je tento vývoj zdrojem napětí mezi různými komunitami uvnitř USA a stoupá odpor k přijímání dalších imigrantů.

"Imigranti se zabydlují v místech, kde lidé menšiny ani přistěhovalce dosud neznali. Hodně lidí to děsí a z imigrace se stává politicky ožehavá a důležitá otázka," tvrdí demograf William Frey z Brookingsova institutu.

Kulturní šok

Podle nové studie dnes bílí Američané tvoří menšinu ve 303 obvodech z celkového počtu 3 141. Například v obvodu Prince William ve státě Virginia se počet Hispánců za posledních sedm let zdvojnásobil.

Ještě v roce 2000 byly dvě třetiny obyvatel tohoto obvodu běloši. Dnes už zde tvoří méně než polovinu populace.

"Prožíváme tak trochu kulturní šok," říká o těchto proměnách Mark Mather z PRB.

12 miliónů "nelegálů" ročně

Agentura AP uvádí, že ročně do Spojených států dorazí přibližně dvanáct miliónů nelegálních imigrantů. Drtivá většina z nich pochází z Latinské Ameriky.

Demografové předpokládají, že do roku 2050, kdy USA už budou mít 420 miliónů obyvatel, trojnásobně vzrostě oproti dnešku i asijská menšina v zemi.

 

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=483469


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář