Jdi na obsah Jdi na menu
 


Válka stojí 12 miliard dolarů měsíčně

3. 8. 2007
Bylo řečeno, že od teroristických útoků z 11. září 2001 uvolnil kongres na válku proti terorismu 610 miliard dolarů, což je zhruba stejná částka, kolik stála celá válka ve Vietnamu. Samotný Irák stál Američany 450 miliard dolarů.

Údaje zveřejnila nadstranická „Congressional Research Service,“ (dále „CRS“) která zákonodárcům připravuje různé průzkumy a analýzy.

CRS uvádí, že za rok 2007 obdržel Pentagon 166 miliard dolarů, tj. o 40% více oproti roku 2006.

Podle CRS stála válka ve Vietnamu americké daňové poplatníky 650 miliard dolarů (s přihlédnutím k inflaci).

Částka 12 miliard dolarů měsíčně zahrnuje 10 miliard pro Irák a téměř 2 miliardy pro Afghánistán, plus další menší částky. Pentagon předpovídal výdaje 10 miliard měsíčně pro obě války. Před dvěma lety tvořily průměrné náklady sumu 8 miliard.

Do částky se promítly zvýšené výdaje za opravy a náhrada zničené techniky, která má v drsných podmínkách a v přímém boji nižší životnost, než uváděl výrobce.

Původně Pentagon odhadoval, že zvýšení počtu jednotek a intenzifikace operací v Bagdádu a v Anbaru bude stát jen 5,6 miliardy do konce září. Tento odhad se nyní ukázal chybný.

Pokud Kongres schválí presidentovi Bushovi požadované navýšení o dalších 147 miliard dolarů do nového rozpočtu (začínajícího prvního října), dosáhne celková suma za válku proti teroru od 11. září částku více než tří čtvrtin bilionu dolarů, z toho výdaje za válku v Iráku dosáhnou částky 567 miliard dolarů.

Dále, pokud bude vzrůstající válečné tempo pokračovat i v říjnu (kdy bude platit nový rozpočet), bude současný odhad Pentagonu „pravděpodobně nedostatečný,“ tvrdí CRS.

Poslední čísla o ceně války současné i budoucí přicházejí v době, kdy samotná podpora pro válku mezi Bushovými příznivci klesá. Ostřílení republikáni, jako Pete Domenici z New Mexico a Richard Lugar ze státu Indiana požadují změnu strategie v Iráku. Boj o cenu války se znovu rozhoří v září, kdy začnou demokraté připravovat plán pro její další financování.

V květnu schválil Konges částku 99 miliard dolarů pro válku, ale stalo se tak po zdlouhavých přetahovačkách, které vyvrcholily vetem prezidenta Bushe nad plánem demokratů vpašovat do zákona plán na odchod vojáků z Iráku.

Zpráva viní Pentagon z toho, že pod hlavičku války v Iráku si započítává i položky za neválečný materiál, například výměnu letadel (kterou by stejně bylo třeba udělat) si vede v kolonce válka.

zdroj: http://www.zvedavec.org/clanky_2189.htm 1.8 2007

Článek Report: Wars Costing $12 Billion a Month vyšel 9. července na serveru myway.com.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kgwrztnvtk

(rajbu@nhtaorh.com, 28. 11. 2007 16:36)

<a href='http://new-news-4u.com/news/15131'>Life is sweet for the reunited Spice Girls USA Today</a>

wjwnqevqxe

(rchtu@xxbusyz.com, 25. 11. 2007 18:39)

E Verify, formerly known as Basic Pilot, is a voluntary program that is designed to allow employers to electronically compare an employee's personal information against databases maintained by the Social Security Administration and the Department of Homeland Security. The accuracy of the Internet based system has improved in recent years, but still has shortcomings, according to the 254 page report prepared for Homeland Security officials by Westat, a Rockville, Md. based research corporation. A higher error rate Maria Elena Garcia Upson, a U.S. Citizenship and Immigration Services spokeswoman, said the agency is in the process of evaluating the report and had no immediate comment on Friday afternoon. The system is a centerpiece of the Bush administration's worksite enforcement plan. The report warned that...<a href='http://coolnews-4u.com/news/3805'>http://coolnews-4u.com/</a>

drfxsellym

(kwiuu@qsfgqxy.com, 25. 11. 2007 14:48)

I have never been much in favour of online shopping. The idea that the ancient physical delight of strolling the marketplace or bazaar and taking in its sights and smells might one day be replaced by clicking and dragging from a desktop is one I have always found more repugnant than convenient. But that was before I found out aboutWhat is Etsy? If you ask its founder, 27 year old Brooklyn based Rob Kalin, Etsy is "a childhood word from a Fellini movie" that he chose because "it embodies the curiosity of imagination" (the naughty Kalin has also playfully told the press that Etsy comes...<a href='http://bestnews-4u.com/news/3439'>http://bestnews-4u.com/</a>

izkftnwsna

(ofbtb@klxsqho.com, 21. 11. 2007 18:47)

Audi of America, Inc., currently offers a line of luxury vehicles that include the Audi A3 sport compact; the sporty A4 and S4 sedan, Avant, and Cabriolet models; the high performance RS 4 sports sedan and Cabriolet; the all new S5 coupe with a 354 horsepower engine; the A6 sedan and Avant; the V10 powered high performance S6 sedan; the Audi Q7 performance SUV; the all new for 2008 TT Coupe and Roadster models; and the all aluminum R8 mid engine sports car. Audi's 270 dealers sold 90,116 vehicles in the United States during 2006. Information regarding the Audi...<a href='http://myuniqsite.com/news/25451'>http://myuniqsite.com/</a>

dqohcbiuoi

(bwefw@lqldfsn.com, 26. 10. 2007 19:35)

Hello! Good Site! Thanks you! klfvaxqapus